„ Лазаре, стани! ’’ В гр. Севлиево се намира завод ЕМКА… Преди 10 ноември 1989г. този завод е носил името на Ненко Илиев. Пред завода имаше негов бронзов бюст-паметник. Ненко Илиев-ЛАЗАР, тогава(1944г.) студент в Търговската академия – Варна, е бил партизанин от Габровско-Севлиевският отряд. На 28 март 1944г., при схватка с полиция и жандармерия е убит в местност близо до родното му село – Крушево. Това се случва в първият ден на Балванската битка. На следващият ден неговият баща, заедно с още десет човека от селото са разстреляни в местността „ Бряста” в с. Крушево. След 10 ноември този паметник е демонтиран и захвърлен някъде в двора на завода. Сега, след опити за кражба и по…идея на кмета на с. Крушево – Илия Илиев отново е захвърлен, но вече в двора на цеха в село Крушево…между купчина старо желязо. Защо пиша всичко това?…, Защото смятам, че хората отдали живота си за Родината, независимо от настоящите моментни настроения и партийни пристрастия, си остават завинаги Герои…и защото ме боли! За това, Лазаре, не ставай ! Веднъж те предадоха, после те… продадоха. Ей така, за 30 сребърника те продадоха. И пак ще те предадат и пак ще те продадат…За това, не ставай Лазаре…Не ставай!
И така в продължение на четири години, суетене и безразбории " Ами сега какво да го правим, къде да го сложим, хайде да го срежем и да го завлечем в читалището" и прочие безумия. Междувременно паметкикът се премества на площада в селото, в това състояние:
През есента на 2024 година на изборите за кмет на селото, управлението се даде на някакво ДПС ( аз от партии не разбирам и за мен са безинтересни). Та това ДПС за да подчертае "огромният" си принос и "загриженост" за селото, с няколко кофи цимент постави паметникът пред читалището - най после ( важното е че се постави там, където му е мястото). https://www.facebook.com/share/p/H9aKprfSbASm7AD4/
Грозно, много грозно и обидно. Въпросният активист толкова много си повярва и стигна дори до заплахи, да върне паметникът "на скрапа".
При откриването на паметникът много хора не бяха уведомени или поканени, включително и аз.
Моята обида и болка дори не е за това, че инициативата това да се случи беше моя и единствено моя. Болката и обидата са за това, че аз съм единствения жив останал наследник от рода на Ненко Илиев в селото, а никой не се сети за мен. А също и за това ( което е много лично), че моделът, който скулпторът е ползвал при изработката на паметникът е бил моят баща. Толкова за паметта, паметниците и ...безпаметните.
А днес вятърът вече е отвял на някъде венецът на признателност, а тревата...тревата всички пътеки е превзела.
Няма коментари:
Публикуване на коментар